stanica1-600x400_obghcdwHEshMBr0z_1425068546.jpg

Јавна расправа за стрмичката печистителна станица

Капацитетот на пречистителната станица е за околу 54 илјади жители со можност за зголемување, рече Спировска

v_AwOw3ObtnRs4Iwkw_1425068314.jpg

СДСМ Василево: Општината дозволи градба на приватна фирма без документација

СДСМ ја обвини општината дека дозволила нелегална градба кај старата ветеринарна станица.

1bbaad13db4af2c2ee70cb76148e9d8a_L_07zCuoNCwamdrVBc_1424960608.jpg

По Никола, во Зомимак М и Велко Маркоски и Гоце Георгивски ?!

РК ,,Зомимак М,, на својот официјалн веб сајт објави дека од утре нов играч на екипата е репрезентативниот пикер Никола Марковски . Освен Марковски дресот на Зомимак М го облече и бугаринот Добрин Тунтев. Со ангажманот на Никола, струмичани добиваат квалитетно засилување кои, по проблемите на Металург, ќе атакуваат на вицешампионската титула и влез во СЕХА лигата следната сезона.

Според неофицијалните информации во струмичкиот суперлигаш се очекува да бидат промовирани и братот на Никола Марковски, Велко, како и репрезентативното крило Гоце Георгиевски, со што Зомимак би создал навистина квалитетен состав во борбата за второто место во македонската Суперлига.

Двајцата ракометари ќе останат во Зомимак до завршувањето на сезоната, по што Георгиевски ќе се пресели во Бешикташ заедно со Немања Прибак, додека Велко Марковски би можел да ја продолжи соработката со овој тим.

23022015132255_konska-brana_xONUVMk6uzvIoMGu_1424789794.jpg

Во гевгелиско, на Конска ќе се гради брана висока 80 метри

Во Гевгелија деновиве се одржа Јавна презентација на стрешкта оценка за влијанието на животната средина со проектото Конска река. Со ова презентација организирана од министерствата за животна средина, за земјоделство и Градежниот институт на Македонија завршија подготовителните активности пред да започне постапката за изградба на брана на Конска река.

miravci-sala_aZQDLZdZOiD6BsLb_1424789480.jpg

Се гради спортска сала во гевгелиско Миравци

Во основното училиште „Климент Охридски“ во гевгелиско Миравци, деновиве изведувачот на работите „Гранит„ го поставува бетонскиот постамент на новата училишна спортска сала. Средства за изгра

jasnovitka-2_xLDTPfcnPn05UOtE_1424789147.jpg

Руската телевизија Тв-3 во Струмица, снимаат играно-документарен филм за баба Ванѓа

Од Москва ја донесоа и јасновитката Галина, да се поврзе со местата каде што се родила и растела баба Ванѓа, еден од најголемите пророци на Балканот.

За да опфатите вести од повеќе денови, најпрвин кликнете на почетниот ден (со претискање на црниот дел од квадратот), а потоа претиснете на крајниот ден од опсегот што сакате да го прикажете (со претискање на црниот дел од квадратот)

Не можеме да ви претставиме вести од иднита.

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Curl error ()' in /srv/www/bs.mk/public_html/system/adamantium/libraries/Analytics.php:398 Stack trace: #0 /srv/www/bs.mk/public_html/system/adamantium/libraries/Analytics.php(78): Analytics->getUrl('https://www.goo...', Array) #1 /srv/www/bs.mk/public_html/system/adamantium/libraries/Analytics.php(58): Analytics->auth() #2 /srv/www/bs.mk/public_html/system/codeigniter/core/Loader.php(917): Analytics->__construct(Array) #3 /srv/www/bs.mk/public_html/system/codeigniter/core/Loader.php(821): CI_Loader->_ci_init_class('Analytics', '', Array, NULL) #4 /srv/www/bs.mk/public_html/system/adamantium/libraries/MX/Loader.php(133): CI_Loader->_ci_load_class('analytics', Array, NULL) #5 /srv/www/bs.mk/public_html/system/adamantium/helpers/data_helper.php(190): MX_Loader->library('analytics', Array) #6 /srv/www/bs.mk/public_html/system/adamantium/themes/vis/views/partials/tabs.html(25): most_readed_news(Array) #7 /srv/www/bs.mk/public_html/system/codeigniter/core/Loader.php(676 in /srv/www/bs.mk/public_html/system/adamantium/libraries/Analytics.php on line 398